Senior Thesis Students

  1. David Lingenbrink '14, A new subgroup chain for the finite affine group.

  2. Matthew McDermott '14, Fast algorithms for analyzing partially ranked data.

  3. Ryan Takahashi '13, Structured matrices and the algebra of displacement operators.

  4. Palmer Mebane '12, Uniquely solvable puzzles and fast matrix multiplication.

  5. Aaron Pribadi '12, Algebraic methods for log-linear models.

  6. Ann Johnston '11, Markov bases for noncommutative harmonic analysis of partially ranked data.

  7. Stephen Lee '10, Understanding voting for committees using wreath products.

  8. Jen Townsend '10 (Scripps), Extensions of the Condorcet winner and implications for subrace restrictions.

  9. Rachel Cranfill '09, Group frames and rank data.

  10. Hendrik Orem '09, Fast matrix multiplication via group actions.

  11. Ted Spaide '09, Branching diagrams for group inclusions induced by field inclusions.

  12. Marie Jameson '07, Voting paradoxes caused by dropping candidates in an election.

  13. Masanori Koyama '07, A decimation-in-frequency fast Fourier transform for the symmetric group.

  14. Tristan Brand '06, A fast Fourier transform for the symmetric group.

  15. Zajj Daugherty '05, An algebraic approach to voting theory.

  16. Eric Malm '05, Decimation-in-frequency FFTs for the symmetric group.

  17. Melissa Banister '04, Separating sets for the alternating and dihedral groups.

  18. Will Chang '04, Image processing with wreath products.

  19. Nate Eldredge '03, An eigenspace approach to isotypic projections for data on binary trees.

  20. Matthew Macauley '03, Braids and juggling patterns.

  21. David Uminsky '03, Generalized spectral analysis for large sets of approval voting data.

  22. Elizabeth Norton '01, Data compression on the symmetric group.

Research Students

  1. Samuel Gutekunst '14 and David Lingenbrink '14, Questions in voting theory, Fall 2012.

  2. Sorathan Chaturapruek '14 and Jeremy Usatine '14, Harmonic analysis on finite groups and machine learning, Fall 2012.

  3. Jennifer Iglesias '12 and Tongjia Shi '15, Linear complexity of finite partially ordered sets, Fall 2009-Spring 2012.

  4. Connor Ahlbach '13, John Choi '12, Laura Passarelli '12 (Scripps), Shujing Xu (Claremont Graduate University), Summer 2011 (CCMS Fletcher Jones Summer Research Program).

  5. Aaron Meyers '10 (Bucknell), Sarah Wolff '10 (Colorado College), Angela Wu '10 (Swarthmore), Generalizing the Condorcet criterion, Summer 2009 (Claremont REU).

  6. Richard Bowen '10, Bob Chen '10, Hendrik Orem '09, and Martijn Van Schaardenburg '10, Fast matrix multiplication, Summer 2008.

  7. Brad Froehle '07 (University of Minnesota) and Marie Jameson '07, Fourier analysis on finite groups, Summer 2006 (Claremont REU).

  8. Mike Hansen '07, Algebraic voting theory, Summer 2006.

  9. Masanori Koyama '07, Irreducible graphs, Summer 2005.

  10. Alex Eustis '06 and Gregory Minton '08, Algebraic voting theory, Summer 2005.

  11. Zajj Daugherty '05, Algebraic aspects of voting theory, Summer 2004.

  12. Mike Hansen '07, Algebraic aspects of combinatorial landscapes, Summer 2004.

  13. Marshall Pierce '06, Linear complexity: theory and applications, Summer 2004.

  14. Moana Evans '06 and Julijana Gjorgjieva '06, Algorithms for noncommutative harmonic analysis, Summer 2003.

  15. Grant Clifford '04, Group theoretical methods for voting theory, Summer 2003.

  16. Ruben Arenas '05 and Nate Eldredge '03, An eigenspace approach to computing fast Fourier transforms for the symmetric group, Summer 2002.

  17. David Uminsky '03, A spectral analysis approach to analyzing voting data, Summer 2002.